Typy připojení radiátorů: Nejběžnější způsoby připojení otopných těles (radiátorů)

Jaké máme typy připojení radiátorů?

"Tímto krátkým seriálem o různých typech připojení radiátorů bych chtěl přiblížit a vysvětlit veřejnosti, jaké jsou mezi nimi rozdíly, výhody a nevýhody a na co si při výběru typu připojení dát pozor. Výběr vhodného typu připojení má v konečné vliv na celé fungování otopné soustavy."

Díl 1: Nejběžnější způsoby připojení otopných těles (radiátorů)

Otopné těleso (radiátor), který je provozován v systému ústředního topení (na vodu) musí být zapojen tak, aby v něm protékála teplá voda. Radiátor má vždy přívod (vstup) a odvod (výstup).

Mezi nejčastěji používaná připojení těles (radiátorů) do otopné soustavy patří boční nebo spodní připojení. Velké oblibě se těší připojení spodní "středové" typu ventil kompakt (VK), které díky normované připojovací rozteči 50mm umožňuje velmi snadnou a rychlou instalaci otopneho tělesa. Pro názornost jsme připravili ucelený přehled všech nám známých způsobu připojení radiátorů do otopné soustavy.


Diagonální nebo-li úhlopříčné připojení zajišťuje optimální průtok otopným tělesem. Díky tomuto optimálnímu napojení raidátoru na systém otopné soustavy, dosahují radiátory obvykle nejlepšího předávání tepla do místnosti. Toto připojení je obvyklé u deskových a článkových radiátorů.

Úhlopříčné připojení levé (teplá voda zleva)
Úhlopříčné připojení pravé (teplá voda zprava)
Boční připojení je obvyklé u deskových a článkových radiátorů. Připojení radiátoru je vhodné spíše pro nízké a dlouhé radiátory (horizontální), tak aby cesta pro rozložení tepla, které stoupá vzhůru, byla co nejdelší. U krátkých radiátorů je nutné osadit otopné těleso vnitřní přepážkou zamezující rychlé vrácení vody nebo zvolit jiný typ připojení.
Boční připojení levé
Boční připojení pravé

Spodní připojení je obvyklé pro koupelnové radiátory a designové vertikální stěny. Připojení radiátoru je vhodné spíše pro nízké a dlouhé radiátory (horizontální), tak aby cesta pro rozložení tepla, které stoupá vzhůru, byla co nejdelší. U krátkých radiátorů je nutné osadit otopné těleso vnitřní přepážkou zamezující rychlé vrácení vody nebo zvolit jiný typ připojení.
Připojení spodní levé

Připojení spodní pravé

Spodní středové připojení je velice oblíbené u instalatérů, neboť příprava tohoto připojení je jednoduchá a rozteč stanovuje norma na 50mm. Toto připojení je obvyklé pro koupelnové radiátory a designové vertikální stěny.
Spodní středové připojení levé

Spodní středové připojení pravé

Komentáře

  1. Tak to vůbec nevím, jaké máme připojení radiátorů. My jsme si nedávno nechávali udělat nové topení skrze tepelná čerpadla a jsme rádi, že tomuto ani nerozumíme. Důležité je to, že díky tomu můžeme ušetřit a to je moc fajn.

    OdpovědětVymazat

Okomentovat

Oblíbené příspěvky

Hlavní příčiny nepříjemných zvuků, které mohou při topení vydávat radiátory

Jaký je rozdíl mezi jednotrubkovým a dvoutrubkovým systémem?

Jak spočítat výkon radiátorů?

Co znamená vstupní a výstupní teplota otopné soustavy u radiátoru?